ON Semiconductor NCP3335AMN330R2G
NCP3335AMN330R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP3335AMN330R2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 10DFN
Datasheet Download
NCP3335AMN330R2G.pdf
Availability of NCP3335AMN330R2G
QUANTITY
NCP3335AMN330R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP3335AMN330R2G
Internal Part NumberEIS-NCP3335AMN330R2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Finish/BOM Update 10/Jul/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP3335AMN330R2G
Related LinksNCP3335A, NCP3335AMN330R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP3335AMN330R2G Details Description
Related parts for NCP3335AMN330R2G
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
C COMPILER H8 1 USER datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 60KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 5W T18 datasheet.pdf
IC SW GAAS PHEMT SPDT 16QFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf