| Internal Part Number | EIS-NCP3335AMN500R2G | |
| PCN Design/Specification | Lead Finish/BOM Update 10/Jul/2015 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Voltage - Output | 5V | |
| Current - Output | 500mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 12V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |