ON Semiconductor NCP4681DSQ15T1G
NCP4681DSQ15T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP4681DSQ15T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A SC70
Datasheet Download
NCP4681DSQ15T1G.pdf
Availability of NCP4681DSQ15T1G
QUANTITY
NCP4681DSQ15T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP4681DSQ15T1G
Internal Part NumberEIS-NCP4681DSQ15T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.52V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.25V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP4681DSQ15T1G
Related LinksNCP4681, NCP4681DSQ15T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP4681DSQ15T1G Details Description
Related parts for NCP4681DSQ15T1G
CAP CER 4700PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK10H/AE10M/HPK10H datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS M20 5V 36" datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE SKT ADAPTER 20DIP/SSOP datasheet.pdf
HSD 5X25 MALE PRESS IN MODULE datasheet.pdf
IPD 6.5-2MM SHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf