ON Semiconductor NCP5005SNT1G
NCP5005SNT1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP5005SNT1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 50mA Backlight 5-TSOP
Datasheet Download
NCP5005SNT1G.pdf
Availability of NCP5005SNT1G
QUANTITY
NCP5005SNT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP5005SNT1G
Internal Part NumberEIS-NCP5005SNT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDC DC Regulator
TopologyStep-Up (Boost)
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs1
Voltage - Supply (Min)2.7V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output24V
Current - Output / Channel50mA
Frequency-
DimmingPWM
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-25°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP5005SNT1G
Related LinksNCP500, NCP5005SNT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP5005SNT1G Details Description
Related parts for NCP5005SNT1G
FIXED IND 22UH 110MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG LVDS 1.8V 150PPM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3.6A 10DFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ESD SMOCK JCKT KNTTD CFFS GR MD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
220UF 16V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf