ON Semiconductor NCP5006SNT1G
NCP5006SNT1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP5006SNT1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 50mA Backlight 5-TSOP
Datasheet Download
NCP5006SNT1G.pdf
Availability of NCP5006SNT1G
QUANTITY
NCP5006SNT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP5006SNT1G
Internal Part NumberEIS-NCP5006SNT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDC DC Regulator
TopologyStep-Up (Boost)
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs1
Voltage - Supply (Min)2.7V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output24V
Current - Output / Channel50mA
Frequency-
DimmingPWM
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-25°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP5006SNT1G
Related LinksNCP500, NCP5006SNT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP5006SNT1G Details Description
Related parts for NCP5006SNT1G
CONN RECEPT 12POS .093 PANEL MNT datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 2-1/2X72" S SFN datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C032FS-4 5C1-1 datasheet.pdf
CAP FILM 43UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf