ON Semiconductor NCP5007SNT1G
NCP5007SNT1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP5007SNT1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 50mA Backlight 5-TSOP
Datasheet Download
NCP5007SNT1G.pdf
Availability of NCP5007SNT1G
QUANTITY
NCP5007SNT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP5007SNT1G
Internal Part NumberEIS-NCP5007SNT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDC DC Regulator
TopologyStep-Up (Boost)
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs1
Voltage - Supply (Min)2.7V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output24.5V
Current - Output / Channel50mA
Frequency-
DimmingPWM
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-25°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP5007SNT1G
Related LinksNCP500, NCP5007SNT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP5007SNT1G Details Description
Related parts for NCP5007SNT1G
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf