ON Semiconductor NCP5009DMR2
NCP5009DMR2 picture photo
Mfg. Part Number
NCP5009DMR2
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver DC DC Regulator 75mA Backlight 10-Micro
Datasheet Download
NCP5009DMR2.pdf
Availability of NCP5009DMR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP5009DMR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP5009DMR2
Internal Part NumberEIS-NCP5009DMR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2004
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDC DC Regulator
TopologyStep-Up (Boost)
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs1
Voltage - Supply (Min)2.7V
Voltage - Supply (Max)6V
Voltage - Output15V
Current - Output / Channel75mA
Frequency5MHz
Dimming-
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-25°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-Micro
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP5009DMR2
Related LinksNCP50, NCP5009DMR2 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP5009DMR2 Details Description
Related parts for NCP5009DMR2
IC BUFFER/MULTIPLIER ZD 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SOD123FL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 5.1K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf