ON Semiconductor NCP500SN26T1
NCP500SN26T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP500SN26T1
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
NCP500SN26T1.pdf
Availability of NCP500SN26T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP500SN26T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP500SN26T1
Internal Part NumberEIS-NCP500SN26T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2009
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP500SN26T1
Related LinksNCP500, NCP500SN26T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP500SN26T1 Details Description
Related parts for NCP500SN26T1
IC MUZ DUAL 2:1 PECL/ECL 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 500A AC/DC datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf