ON Semiconductor NCP500SQL28T1
NCP500SQL28T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP500SQL28T1
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6DFN
Datasheet Download
NCP500SQL28T1.pdf
Availability of NCP500SQL28T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP500SQL28T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP500SQL28T1
Internal Part NumberEIS-NCP500SQL28T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2.2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP500SQL28T1
Related LinksNCP500, NCP500SQL28T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP500SQL28T1 Details Description
Related parts for NCP500SQL28T1
CONN HEADER 16PS R/A DL .163 TIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST N-INV 5TSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CAP MICA 2400PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CABLE SMA R/A PLUG-PLUG RG58 48" datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMA datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 25POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf