ON Semiconductor NCP502SQ18T1G
NCP502SQ18T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP502SQ18T1G
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 80MA SC70
Datasheet Download
NCP502SQ18T1G.pdf
Availability of NCP502SQ18T1G
QUANTITY
NCP502SQ18T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP502SQ18T1G
Internal Part NumberEIS-NCP502SQ18T1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP502SQ18T1G
Related LinksNCP502, NCP502SQ18T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP502SQ18T1G Details Description
Related parts for NCP502SQ18T1G
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 48-TQFP datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MTEI CONN 4P REC ASSY datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL NK datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
PCB HEADER 90 3.81MM 9 POLE datasheet.pdf