ON Semiconductor NCP502SQ30T1
NCP502SQ30T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP502SQ30T1
Brief Description
IC REG LDO 3V 80MA SC70
Datasheet Download
NCP502SQ30T1.pdf
Availability of NCP502SQ30T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP502SQ30T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP502SQ30T1
Internal Part NumberEIS-NCP502SQ30T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.85V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP502SQ30T1
Related LinksNCP502, NCP502SQ30T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP502SQ30T1 Details Description
Related parts for NCP502SQ30T1
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.65KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
LABEL PAX SERIES KILOPASCAL 16PC datasheet.pdf
SGE1510-4-0470A-2000MQD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 250MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf