ON Semiconductor NCP502SQ33T1
NCP502SQ33T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP502SQ33T1
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 80MA SC70
Datasheet Download
NCP502SQ33T1.pdf
Availability of NCP502SQ33T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP502SQ33T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP502SQ33T1
Internal Part NumberEIS-NCP502SQ33T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.85V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP502SQ33T1
Related LinksNCP502, NCP502SQ33T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP502SQ33T1 Details Description
Related parts for NCP502SQ33T1
SWITCH DIP ROTARY HEX FLUSH PCB datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
ADAPTER WALL R-SERIES CLIP AU datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 15.73"L X 13.85"W datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V CH 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf