ON Semiconductor NCP502SQ35T1
NCP502SQ35T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP502SQ35T1
Brief Description
IC REG LDO 3.5V 80MA SC70
Datasheet Download
NCP502SQ35T1.pdf
Availability of NCP502SQ35T1
QUANTITY
NCP502SQ35T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP502SQ35T1
Internal Part NumberEIS-NCP502SQ35T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.5V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.85V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C