ON Semiconductor NCP508SQ33T1GEVB
NCP508SQ33T1GEVB picture photo
Mfg. Part Number
NCP508SQ33T1GEVB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Brief Description
BOARD EVALUATION NCP507 3.3
Datasheet Download
NCP508SQ33T1GEVB.pdf
Availability of NCP508SQ33T1GEVB
QUANTITY
NCP508SQ33T1GEVB Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP508SQ33T1GEVB
Internal Part NumberEIS-NCP508SQ33T1GEVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesNCP508 Schematic
NCP508 BOM
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Series-
Channels per IC1 - Single
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Voltage - Input5V
Regulator TypePositive Fixed
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartNCP508
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP508SQ33T1GEVB
Related LinksNCP508SQ, NCP508SQ33T1GEVB Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP508SQ33T1GEVB Details Description
Related parts for NCP508SQ33T1GEVB
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 48K 44LQFP datasheet.pdf
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
RF COAX CABL SMA M/M RG316DS 48" datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 0.24A 3DFN datasheet.pdf