ON Semiconductor NCP5500DADJR2G
NCP5500DADJR2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP5500DADJR2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC
Datasheet Download
NCP5500DADJR2G.pdf
Availability of NCP5500DADJR2G
QUANTITY
NCP5500DADJR2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP5500DADJR2G
Internal Part NumberEIS-NCP5500DADJR2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 06/Mar/2014
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output1.25 V ~ 5 V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP5500DADJR2G
Related LinksNCP5500, NCP5500DADJR2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP5500DADJR2G Details Description
Related parts for NCP5500DADJR2G
RES SMD 15 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/15V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 20"W datasheet.pdf
CAP FILM 70UF 5% 350VAC SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V 0.2W UMT3F datasheet.pdf