ON Semiconductor NCP551SN33T1G
NCP551SN33T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP551SN33T1G
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
NCP551SN33T1G.pdf
Availability of NCP551SN33T1G
QUANTITY
NCP551SN33T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP551SN33T1G
Internal Part NumberEIS-NCP551SN33T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationNCP551,NCV551 Datasheet Update 28/May/2014
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.04V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP551SN33T1G
Related LinksNCP551, NCP551SN33T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP551SN33T1G Details Description
Related parts for NCP551SN33T1G
COMMON MODE CHOKE 68UH PC MT datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT QUAD 10-LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADR 2.54MM 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
BNC CLAMP PLUG BELDEN 89292 datasheet.pdf
RES 121 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA datasheet.pdf
ENCODER 3CH 2500CPR 6MM datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
100UF 25V 10X20 105C RAD datasheet.pdf