ON Semiconductor NCP561SN28T1G
NCP561SN28T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP561SN28T1G
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
NCP561SN28T1G.pdf
Availability of NCP561SN28T1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP561SN28T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP561SN28T1G
Internal Part NumberEIS-NCP561SN28T1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Sept/2011
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP561SN28T1G
Related LinksNCP561, NCP561SN28T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP561SN28T1G Details Description
Related parts for NCP561SN28T1G
MOSFET N-CH 50V 9A SOT263B-01 datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V HDR /NAIL DR TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 402 OHM 1% 10W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
CONNECTION PIECE datasheet.pdf
MB20 PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf