ON Semiconductor NCP5661MN33T2G
NCP5661MN33T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP5661MN33T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A 6DFN
Datasheet Download
NCP5661MN33T2G.pdf
Availability of NCP5661MN33T2G
QUANTITY
NCP5661MN33T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP5661MN33T2G
Internal Part NumberEIS-NCP5661MN33T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 9V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP5661MN33T2G
Related LinksNCP5661, NCP5661MN33T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP5661MN33T2G Details Description
Related parts for NCP5661MN33T2G
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.9W 24V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 36-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 511 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf