ON Semiconductor NCP5662DS33R4G
NCP5662DS33R4G picture photo
Mfg. Part Number
NCP5662DS33R4G
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 2A D2PAK
Datasheet Download
NCP5662DS33R4G.pdf
Availability of NCP5662DS33R4G
QUANTITY
NCP5662DS33R4G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP5662DS33R4G
Internal Part NumberEIS-NCP5662DS33R4G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output2A
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 2A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 9V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageD2PAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP5662DS33R4G
Related LinksNCP5662, NCP5662DS33R4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP5662DS33R4G Details Description
Related parts for NCP5662DS33R4G
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100' datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC QUAD ATM/PACKET PHY 400-PBGA datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
IE-MINIMC, TP-TX/SSFX-SM1550/LON datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1500 Gates, 100MHz, 100-Cell, CMOS, PQCC44 IC datasheet.pdf