ON Semiconductor NCP5662MN15R2G
NCP5662MN15R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP5662MN15R2G
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 2A 8DFN
Datasheet Download
NCP5662MN15R2G.pdf
Availability of NCP5662MN15R2G
QUANTITY
NCP5662MN15R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP5662MN15R2G
Internal Part NumberEIS-NCP5662MN15R2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output2A
Voltage - Dropout (Typical)1V @ 2A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 9V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP5662MN15R2G
Related LinksNCP5662, NCP5662MN15R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP5662MN15R2G Details Description
Related parts for NCP5662MN15R2G
CAP CER 0.039UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 14DSO datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9.5A 18.19 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC LPDDR2 SDRAM 4GBIT WFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 8.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 15A 350VAC 72VDC datasheet.pdf