ON Semiconductor NCP571SN10T1GEVB
NCP571SN10T1GEVB picture photo
Mfg. Part Number
NCP571SN10T1GEVB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Brief Description
BOARD EVAL NCP571 1.0V
Datasheet Download
NCP571SN10T1GEVB.pdf
Availability of NCP571SN10T1GEVB
QUANTITY
NCP571SN10T1GEVB Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP571SN10T1GEVB
Internal Part NumberEIS-NCP571SN10T1GEVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesNCP571SN10T1GEVB Schematic
NCP571SN10T1GEVB Gerber Files
NCP571SN10T1GEVB Bill of Materials
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Series-
Channels per IC1 - Single
Voltage - Output1V
Current - Output150mA
Voltage - Input2.7 V ~ 12 V
Regulator TypePositive Fixed
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartNCP571
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP571SN10T1GEVB
Related LinksNCP571SN, NCP571SN10T1GEVB Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP571SN10T1GEVB Details Description
Related parts for NCP571SN10T1GEVB
CAP CER 0.12UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf