ON Semiconductor NCP571SN12T1G
NCP571SN12T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP571SN12T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
NCP571SN12T1G.pdf
Availability of NCP571SN12T1G
QUANTITY
NCP571SN12T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP571SN12T1G
Internal Part NumberEIS-NCP571SN12T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationNCP571,NCV571 Datasheet Update 28/May/2014
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP571SN12T1G
Related LinksNCP571, NCP571SN12T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP571SN12T1G Details Description
Related parts for NCP571SN12T1G
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
SIM PROGRAM FOR 68HC908RK2 datasheet.pdf
TRANSFORMER AUTO 115-230VAC 50VA datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 8V 6-TSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
15A 125V IVORY HOSP RECPT DUP datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf