ON Semiconductor NCP571SN12T1GEVB
NCP571SN12T1GEVB picture photo
Mfg. Part Number
NCP571SN12T1GEVB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Brief Description
BOARD EVAL NCP571 1.2V
Datasheet Download
NCP571SN12T1GEVB.pdf
Availability of NCP571SN12T1GEVB
QUANTITY
NCP571SN12T1GEVB Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP571SN12T1GEVB
Internal Part NumberEIS-NCP571SN12T1GEVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesNCP571SN12T1GEVB Schematic
NCP571SN12T1GEVB Gerber Files
NCP571SN12T1GEVB Bill of Materials
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Series-
Channels per IC1 - Single
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Input2.7 V ~ 12 V
Regulator TypePositive Fixed
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartNCP571
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP571SN12T1GEVB
Related LinksNCP571SN, NCP571SN12T1GEVB Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP571SN12T1GEVB Details Description
Related parts for NCP571SN12T1GEVB
BIT PHILLIPS SZ1 0.98" datasheet.pdf
PWR SUPPLY 24A 2.1A datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SGL 8MSOP datasheet.pdf
63.5MM X 41.91MM 1=25/PK datasheet.pdf
RES SMD 350 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf