ON Semiconductor NCP580SQ25T1G
NCP580SQ25T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP580SQ25T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.12A SC82AB
Datasheet Download
NCP580SQ25T1G.pdf
Availability of NCP580SQ25T1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP580SQ25T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP580SQ25T1G
Internal Part NumberEIS-NCP580SQ25T1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 09/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output120mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 120mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-82AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP580SQ25T1G
Related LinksNCP580, NCP580SQ25T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP580SQ25T1G Details Description
Related parts for NCP580SQ25T1G
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 110VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ATTACHEMENT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
TERM SPLICE CONVENIENCE datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf