ON Semiconductor NCP582LXV25T2G
NCP582LXV25T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP582LXV25T2G
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT563
Datasheet Download
NCP582LXV25T2G.pdf
Availability of NCP582LXV25T2G
QUANTITY
NCP582LXV25T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP582LXV25T2G
Internal Part NumberEIS-NCP582LXV25T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Supplier Device PackageSOT-563
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP582LXV25T2G
Related LinksNCP582L, NCP582LXV25T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP582LXV25T2G Details Description
Related parts for NCP582LXV25T2G
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W MINI5 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC LATCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3501TL-16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY SMD GOLD 88POS datasheet.pdf
RES 0.025 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
PLASTIC STORAGE BOX TRANSPARENT datasheet.pdf
6800UF 63V 30X50MM 105C 5000H datasheet.pdf