ON Semiconductor NCP584HSN12T1G
NCP584HSN12T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP584HSN12T1G
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.2A SOT23-5
Datasheet Download
NCP584HSN12T1G.pdf
Availability of NCP584HSN12T1G
QUANTITY
NCP584HSN12T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP584HSN12T1G
Internal Part NumberEIS-NCP584HSN12T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP584HSN12T1G
Related LinksNCP584H, NCP584HSN12T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP584HSN12T1G Details Description
Related parts for NCP584HSN12T1G
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 600A NFH SER datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 73V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SIDACTOR ASYM 54V 78V DO214 3L datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
MS3106A16-11S datasheet.pdf
MODULE SPM 600V 5A SPM55 datasheet.pdf