ON Semiconductor NCP584LSN18T1G
NCP584LSN18T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP584LSN18T1G
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT23-5
Datasheet Download
NCP584LSN18T1G.pdf
Availability of NCP584LSN18T1G
QUANTITY
NCP584LSN18T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP584LSN18T1G
Internal Part NumberEIS-NCP584LSN18T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP584LSN18T1G
Related LinksNCP584L, NCP584LSN18T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP584LSN18T1G Details Description
Related parts for NCP584LSN18T1G
IC CPLD 64MC 7.5NS 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TIP HEAT BLOWER FOR TS 500 datasheet.pdf
CABLE HDMI-HDMI .75M datasheet.pdf
RES 2.8M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC PPMU DUAL SPI 64TQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf