ON Semiconductor NCP585LSN12T1G
NCP585LSN12T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP585LSN12T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
NCP585LSN12T1G.pdf
Availability of NCP585LSN12T1G
QUANTITY
NCP585LSN12T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP585LSN12T1G
Internal Part NumberEIS-NCP585LSN12T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.48V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP585LSN12T1G
Related LinksNCP585L, NCP585LSN12T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP585LSN12T1G Details Description
Related parts for NCP585LSN12T1G
RES SMD 91 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 0.1UF 28SOIC datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 40POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAT 5E VERT 12 PORT PATCH PANEL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
KIT DEV BLE datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf