ON Semiconductor NCP612SQ33T2G
NCP612SQ33T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP612SQ33T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A SC70
Datasheet Download
NCP612SQ33T2G.pdf
Availability of NCP612SQ33T2G
QUANTITY
NCP612SQ33T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP612SQ33T2G
Internal Part NumberEIS-NCP612SQ33T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP612SQ33T2G
Related LinksNCP612, NCP612SQ33T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP612SQ33T2G Details Description
Related parts for NCP612SQ33T2G
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMA datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CODING SET FOR CONN DSTV COS 16 datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMAL GREASE 1KG TGREASE 880 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 11A QC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.38A 150 MOHM datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf