ON Semiconductor NCP6334BMTBBTBG
NCP6334BMTBBTBG picture photo
Mfg. Part Number
NCP6334BMTBBTBG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8-WDFN
Datasheet Download
NCP6334BMTBBTBG.pdf
Availability of NCP6334BMTBBTBG
QUANTITY
NCP6334BMTBBTBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP6334BMTBBTBG
Internal Part NumberEIS-NCP6334BMTBBTBG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File3 MHz Synchronous Buck Converter Evaluation Board - NCP6334GEVB Test Procedure
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.6V
Voltage - Output (Max)5.5V
Current - Output2A
Frequency - Switching3MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WDFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP6334BMTBBTBG
Related LinksNCP6334, NCP6334BMTBBTBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP6334BMTBBTBG Details Description
Related parts for NCP6334BMTBBTBG
RES 1G OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC-DC 130W 48VIN 7.5V DPA datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 330 NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf