ON Semiconductor NCP662SQ15T1
NCP662SQ15T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP662SQ15T1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.1A SC82AB
Datasheet Download
NCP662SQ15T1.pdf
Availability of NCP662SQ15T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP662SQ15T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP662SQ15T1
Internal Part NumberEIS-NCP662SQ15T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2009
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.68V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-82AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP662SQ15T1
Related LinksNCP662, NCP662SQ15T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP662SQ15T1 Details Description
Related parts for NCP662SQ15T1
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
IC RCVR300-450MHZ UHF ASK 20SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 144-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
LED XLAMP XT-E 6500K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf