ON Semiconductor NCP663SQ15T1G
NCP663SQ15T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP663SQ15T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.1A SC82AB
Datasheet Download
NCP663SQ15T1G.pdf
Availability of NCP663SQ15T1G
QUANTITY
NCP663SQ15T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP663SQ15T1G
Internal Part NumberEIS-NCP663SQ15T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.68V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-82AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP663SQ15T1G
Related LinksNCP663, NCP663SQ15T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP663SQ15T1G Details Description
Related parts for NCP663SQ15T1G
IC ADDRESS DVR 1-2BIT 80TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 1.8V 8-SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 24BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO221A datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
THERMAL PAD .006" GRAY datasheet.pdf
CONN 32POS FML SOLDER ROW A+B datasheet.pdf