ON Semiconductor NCP690MN33T2G
NCP690MN33T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP690MN33T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A 6DFN
Datasheet Download
NCP690MN33T2G.pdf
Availability of NCP690MN33T2G
QUANTITY
NCP690MN33T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP690MN33T2G
Internal Part NumberEIS-NCP690MN33T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Finish/BOM Update 10/Jul/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP690MN33T2G
Related LinksNCP690, NCP690MN33T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP690MN33T2G Details Description
Related parts for NCP690MN33T2G
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 6.4A 150 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf