ON Semiconductor NCP692MN15T2G
NCP692MN15T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP692MN15T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1A 6DFN
Datasheet Download
NCP692MN15T2G.pdf
Availability of NCP692MN15T2G
QUANTITY
NCP692MN15T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP692MN15T2G
Internal Part NumberEIS-NCP692MN15T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Finish/BOM Update 10/Jul/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.29V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP692MN15T2G
Related LinksNCP692, NCP692MN15T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP692MN15T2G Details Description
Related parts for NCP692MN15T2G
FIXED IND 39NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W SOD123FL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT #2 SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 11.059200 MHZ datasheet.pdf
SBC AMD T40E MIO DDR3 48BIT VGA datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP 3300 UF 20% 50 V datasheet.pdf