| Internal Part Number | EIS-NCP692MN18T2GEVB | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators | |
| Series | - | |
| Channels per IC | 1 - Single | |
| Voltage - Output | 1.8V | |
| Current - Output | 1A | |
| Voltage - Input | - | |
| Regulator Type | Positive Fixed | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |