ON Semiconductor NCP694HSAN12T1G
NCP694HSAN12T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP694HSAN12T1G
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1A 6HSON
Datasheet Download
NCP694HSAN12T1G.pdf
Availability of NCP694HSAN12T1G
QUANTITY
NCP694HSAN12T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP694HSAN12T1G
Internal Part NumberEIS-NCP694HSAN12T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.56V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Supplier Device Package6-HSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP694HSAN12T1G
Related LinksNCP694H, NCP694HSAN12T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP694HSAN12T1G Details Description
Related parts for NCP694HSAN12T1G
IC MCU 8BIT 3.75KB OTP 44QFP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 5V datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ32B PG36 datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DOUBLE M12 SHORT PW 5M NPN NO datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf