ON Semiconductor NCP694HSAN25T1G
NCP694HSAN25T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP694HSAN25T1G
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A 6HSON
Datasheet Download
NCP694HSAN25T1G.pdf
Availability of NCP694HSAN25T1G
QUANTITY
NCP694HSAN25T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP694HSAN25T1G
Internal Part NumberEIS-NCP694HSAN25T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.32V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Supplier Device Package6-HSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP694HSAN25T1G
Related LinksNCP694H, NCP694HSAN25T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP694HSAN25T1G Details Description
Related parts for NCP694HSAN25T1G
DIODE ARRAY GP 80V 250MA SOT363 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 194MA 2.23 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf