ON Semiconductor NCP702SN30T1G
NCP702SN30T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP702SN30T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.2A 5TSOP
Datasheet Download
NCP702SN30T1G.pdf
Availability of NCP702SN30T1G
QUANTITY
NCP702SN30T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP702SN30T1G
Internal Part NumberEIS-NCP702SN30T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)220mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP702SN30T1G
Related LinksNCP702, NCP702SN30T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP702SN30T1G Details Description
Related parts for NCP702SN30T1G
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
RES 7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON CYLINDRICAL RED datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGE CARD 72 POS 2.54MM datasheet.pdf