ON Semiconductor NCP715MX12TBG
NCP715MX12TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCP715MX12TBG
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 50MA 6XDFN
Datasheet Download
NCP715MX12TBG.pdf
Availability of NCP715MX12TBG
QUANTITY
NCP715MX12TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP715MX12TBG
Internal Part NumberEIS-NCP715MX12TBG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginXDFN Pkg Devices Assembly Site 28/Oct/2015
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3 V ~ 24 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-XFDFN
Supplier Device Package6-XDFN (1.5x1.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP715MX12TBG
Related LinksNCP715, NCP715MX12TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP715MX12TBG Details Description
Related parts for NCP715MX12TBG
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
C/A ST/MT-RJ, MM 30 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 0.88 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.26A 120 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 4TDFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf