Yageo NCR-25KR-52-1K8
NCR-25KR-52-1K8 picture photo
Mfg. Part Number
NCR-25KR-52-1K8
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-25KR-52-1K8.pdf
Availability of NCR-25KR-52-1K8
QUANTITY
NCR-25KR-52-1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-25KR-52-1K8
Internal Part NumberEIS-NCR-25KR-52-1K8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-25KR-52-1K8
Related LinksNCR-25K, NCR-25KR-52-1K8 Datasheet, Yageo Distributor
NCR-25KR-52-1K8 Details Description
Related parts for NCR-25KR-52-1K8
SWITCHLOCK SPDT 4A SOLDER LUG datasheet.pdf
KIT CONNECTOR MATING LPQ170 datasheet.pdf
LIMITED FUNC AMP PNP CONN datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/32 X 2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 16.666 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .156" datasheet.pdf
MINIFLEX CLIP .031 PIN WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf