Yageo NCR-25KR-52-47R
NCR-25KR-52-47R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-25KR-52-47R
Brief Description
RES 47 OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-25KR-52-47R.pdf
Availability of NCR-25KR-52-47R
QUANTITY
NCR-25KR-52-47R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-25KR-52-47R
Internal Part NumberEIS-NCR-25KR-52-47R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-25KR-52-47R
Related LinksNCR-25K, NCR-25KR-52-47R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-25KR-52-47R Details Description
Related parts for NCR-25KR-52-47R
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENS PROX M30 15MM NPN-NC SHILD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 480W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V U2J 1206 datasheet.pdf
RES 6.98M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 250MA 3.2 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 767MA 340 MOHM datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CABLE CLAMP 20 & 22 W/BUSHING datasheet.pdf