Yageo NCR-50KR-52-10R
NCR-50KR-52-10R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-10R
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-10R.pdf
Availability of NCR-50KR-52-10R
QUANTITY
NCR-50KR-52-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-10R
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-10R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-10R
Related LinksNCR-50K, NCR-50KR-52-10R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-10R Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-10R
MOSFET P-CH 20V 5.5A SSOT-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 40POS SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP DOWN/UP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf