Yageo NCR-50KR-52-12R
NCR-50KR-52-12R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-12R
Brief Description
RES 12 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-12R.pdf
Availability of NCR-50KR-52-12R
QUANTITY
NCR-50KR-52-12R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-12R
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-12R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-12R
Related LinksNCR-50K, NCR-50KR-52-12R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-12R Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-12R
CONN SOCKET 2-FB 330POS 5ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO214AB datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
PMI CAP RED FACET 15/32 TRANSP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 12W datasheet.pdf