Yageo NCR-50KR-52-150R
NCR-50KR-52-150R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-150R
Brief Description
RES 150 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-150R.pdf
Availability of NCR-50KR-52-150R
QUANTITY
NCR-50KR-52-150R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-150R
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-150R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-150R
Related LinksNCR-50KR, NCR-50KR-52-150R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-150R Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-150R
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CABLE STRAIN RELIEF YELLW 25/PKG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI DIFF 3.3V SIP datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 46MA 21.5 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf