Yageo NCR-50KR-52-15R
NCR-50KR-52-15R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-15R
Brief Description
RES 15 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-15R.pdf
Availability of NCR-50KR-52-15R
QUANTITY
NCR-50KR-52-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-15R
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-15R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-15R
Related LinksNCR-50K, NCR-50KR-52-15R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-15R Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-15R
MOSFET N-CH 1000V 1.4A TO-262 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 20MA datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
RES SMD 30M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf