Yageo NCR-50KR-52-1K8
NCR-50KR-52-1K8 picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-1K8
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-1K8.pdf
Availability of NCR-50KR-52-1K8
QUANTITY
NCR-50KR-52-1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-1K8
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-1K8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-1K8
Related LinksNCR-50K, NCR-50KR-52-1K8 Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-1K8 Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-1K8
IC RCVR/DRVR ECL DIFF 5V 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN SSMINI5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC P600 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE FAST RECOVERY 8A DPAK datasheet.pdf