Yageo NCR-50KR-52-39R
NCR-50KR-52-39R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-39R
Brief Description
RES 39 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-39R.pdf
Availability of NCR-50KR-52-39R
QUANTITY
NCR-50KR-52-39R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-39R
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-39R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-39R
Related LinksNCR-50K, NCR-50KR-52-39R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-39R Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-39R
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 40POS SGL 30GOLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 50A ISOTOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 10POS VERT TIN datasheet.pdf
SL 5.08HC/12/90LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM SMD datasheet.pdf