Yageo NCR-50KR-52-3K9
NCR-50KR-52-3K9 picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-3K9
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-3K9.pdf
Availability of NCR-50KR-52-3K9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR-50KR-52-3K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-3K9
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-3K9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-3K9
Related LinksNCR-50K, NCR-50KR-52-3K9 Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-3K9 Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-3K9
CONN HEADER RT/A 64POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 9POS datasheet.pdf