Yageo NCR100KR-73-10R
NCR100KR-73-10R picture photo
Mfg. Part Number
NCR100KR-73-10R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR100KR-73-10R.pdf
Availability of NCR100KR-73-10R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR100KR-73-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR100KR-73-10R
Internal Part NumberEIS-NCR100KR-73-10R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR100KR-73-10R
Related LinksNCR100K, NCR100KR-73-10R Datasheet, Yageo Distributor
NCR100KR-73-10R Details Description
Related parts for NCR100KR-73-10R
LED RED DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
FAN BLWR CENT 463X243MM 230VAC datasheet.pdf
CHASSIS AND COVER datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FIBER FSMA PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
TERMINAL BLK 11POS 5MM VERT GRN datasheet.pdf
WXMP MICRO IRON WITH STAND datasheet.pdf
RELAY SALES DEMO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf