Yageo NCR100KR-73-18R
NCR100KR-73-18R picture photo
Mfg. Part Number
NCR100KR-73-18R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR100KR-73-18R.pdf
Availability of NCR100KR-73-18R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR100KR-73-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR100KR-73-18R
Internal Part NumberEIS-NCR100KR-73-18R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR100KR-73-18R
Related LinksNCR100K, NCR100KR-73-18R Datasheet, Yageo Distributor
NCR100KR-73-18R Details Description
Related parts for NCR100KR-73-18R
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
HOLDER BATT 9V SNAPIN ALUM SOLDR datasheet.pdf
RES SMD 5.49M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 001 250V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
26500 5C 5#20 S TH PLUG AN WC datasheet.pdf
4700UF 80V 35X35MM 105C 5000H datasheet.pdf